موسسه درمانی آستان قدس رضوی وابسته آستان مطهر امام رضا (ع) در راستای خدمت به زائران و مجاوران راه اندازی شده است. ایجاد دارالشفاء امام که ازموقوفات حضرت رضا (ع) می باشد به دوران صفویه (سال 931 ه.ق) باز می گردد. افتتاح ساختمان جدید دارالشفاء امام در چهار طبقه و به متراژ 4939 متر مربع با تجهیزات کامل پزشکی و در بخش های مختلف می باشد .
خدمات اورژانس واتاق CPR
اورژانس مرکزی مستقر در دارالشفاء امام (ع) مجهز به جدیدترین دستگاه ها و امکانات پزشکی است از اکسیژن و ساکشن سانترال تا مانیتورینگ قلبی و دستگاه های ونتیلاتور پرتابل و کاملترین ترایلیهای اورژانس بر اساس آخرین دستاوردهای علمی اورژانس ، که به همراه پزشکان محترم اورژانس و کارشناسان پرستاری، آماده خدمتگزاری به زائرین و مجاورین محترم می باشد.
پایگاههای موجود در حرم مطهر امام
دارالشفاء امام دارای 5 پایگاه اورژانس دائمی در حرم مطهر ، شامل 2 پایگاه اورژانس خواهران واقع در رواق های مبارکه گنبد خاتم خانی ودارالحجه ، 3 پایگاه برادران واقع در صحن جمهوری اسلامی ، صحن گوهرشاد و صحن جامع رضوی می باشد. تعداد این پایگاه ها در ایام شلوغ وایام ویژه (مانند شهادت امام رضا و یا ایام عید نوروز ) افزایش می یابد که در قسمتهای مختلف اماکن وصحن های حرم مطهر به طور موقت مستقر می شوند. 
این بخش افتخار دارد جهت رفاه حال زائرین در ایام خاص مانند دهه اول محرم ، دهه آخر صفر، ایام عید، آخر شهریورماه، ایام شهادت و ولادت ائمه اطهار (ع) علی الخصوص ولی نعمتمان آقا علی ابن موسی الرضا (ع) بر اساس نیاز جایگاه ها را تا 29 پایگاه در صحن های مختلف افزایش داده ، تا آمادگی خدمت رسانی بهتر و سریعتر را داشته باشند.
کلینیک های تخصصی درمانگاه
کلینیک های تخصصی درمانگاه دارالشفاء امام ، با همکاری پزشکان متخصص و فوق تخصص در واحد های زنان و زایمان ، اطفال و کودکان ، جراحی مغز و اعصاب ، قلب و عروق ، پوست و مو ، داخلی ، چشم پزشکی ، دندانپزشکی ، روانپزشکی ، اورتوپدی ، انکولوژی ، بیماریهای عفونی و جدیدا در زمینه بیماریهای عفونی ، مشاوره ژنتیک ، فیزیوتراپی و دیابت و تغذیه  فعال است .
واحد رادیولوژی ، آزمایشگاه و کلینیک دندانپزشکی دارالشفاء امام را می توان به عنوان فعالترین واحد های درمانگاه نام برد .
کلینیک دندانپزشکی
مرکز دندانپزشکی دارالشفاء امام با هفت یونیت مجهز ارائه دهنده خدمات عمومی و تخصصی دندان شامل موارد ذیل میباشد:
1- تراش و انواع برکردنی و ترمیم دندان با آمالگام، کامپوزیت و ...
2- درمان و معالجه ریشه کامل و دائمی دندان (عصب کشی)
3- ساخت پست و انواع روکش فلزی و چینی دندان
4- فیشور سایلنت (ترمیم و کاهش عمق شیارهای دندان اطفال)
5- جرمگیری ویروساژ کامل دندان
6- بلچینگ و سفیدکردن دندان
7- ساخت انواع پروتز (دندان های مصنوعی) ثابت و متحرک
8- کشیدن و جراحی دندان نسج نرم و نسج سخت
9- افزایش طول دندان
10- تخلیه آبسه داخل و خارج دهانی
11- رادیوگرافی دندان
12- ساخت دست دندان کامل، پارسیل و کروم کبالت و آکریلی
واحد رادیولوژی
مرکز تصویربرداری دارالشفاء امام(ع) مجهز به دستگاه رادیولوژی دیجیتال با دقت بالا می باشد که در انجام رادیولوژی های ساده و تخصصی استفاده می گردد. وجود دستگاه رادیولوژی دیجیتال ، همکاری با پزشکان بالینی محترم در تشخیص بیماری ها را فراهم نموده است.
بخش رادیولوژی دارالشفاء امام رضا(ع) یکی از بخش های فعال موسسه درمانی و دارویی آستان قدس رضوی می باشد که در طبقه منفی یک ساختمان واقع است.
مرکز تصویربرداری دارالشفاء امام(ع) مجهز به دستگاه رادیولوژی دیجیتال با دقت بالا می باشد که در انجام رادیولوژی های ساده و تخصصی استفاده می گردد. وجود دستگاه رادیولوژی دیجیتال ، همکاری با پزشکان بالینی محترم در تشخیص بیماری ها را فراهم نموده است. 
 آزمایشگاه دارالشفاء امام رضا (ع)
آزمایشگاه یکی از بخشهای موثر در تشخیص و درمان به موقع بیماری هاست
آزمایشگاه موسسه درمانی دارالشفاء امام، دارای تاییدیه های لازم از اداره امور آزمایشگاه ها و مرجع سلامت می باشد. آزمایشگاه به عنوان یکی از بخشهای موثر در تشخیص و درمان به موقع بیماری های تلاش می نماید تا مطابق شرایط زائرین و مجاورین این مرکز عمل نماید و در این راستا با تهیه دستگاه ها و تجهیزات مدرن دنیا و با هزینه ی مناسب در اسرع وقت پاسخگوی مراجعین است. 
داروخانه دارالشفاء امام
داروخانه دارالشفاء امام وابسته به آستان قدس رضوی به صورت شبانه روزی جهت ارائه داروهای مورد نیاز بیماران اعم از زائرین و مجاورین بارگاه رضوی دایر شده است. این داروخانه شامل 2 واحد دارویی و بهداشتی می باشد و تنوع دارویی این داروخانه بالغ بر 4000 قلم دارو می باشد . به طور متوسط روزانه حدود 1000 نفر جهت تامین داروهای نسخه ای و غیر نسخه ای خود به داروخانه مراجعه می کنند .
از دیگر فعالیتهای این واحد، تامین داروهای اختصاصی بیماران خاص اعم از سرطان ، MS ، کلیوی - دیالیزی و ... می باشد.
بیمه های مورد تایید داروخانه شامل : بیمه تامین اجتماعی ، خدمات درمانی(کارمندی، بیمه سلامت، خویش فرما ، سایر اقشار) ، مسلح ، جانبازان، بیمه ایران و بیمه بانک های مختلف می باشد.
تاریخ : 1395/2/20 دوشنبه
تعداد بازديد: -

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
تعداد بازديد اين صفحه: 1749