دستگاه شنوایی ما در خطر کاهش میزان شنوایی و آسیب خواهد بود. مشاغل پر سر و صدا و دارای آلودگی های صوتی زیاد و یا آسیب فیزیکی به گوش از جمله عواملی است که می تواند باعث کاهش شنوایی شود. محاسبه میزان آسیب دیدگی شنوایی با استفاده از دستگاه ادیومتری یا شنوایی سنجی به ما کمک می کند که بتوانیم درمان ویا تقویت کننده ی صدا(سمعک مناسب)تدارک ببینیم.
دستگاه ادیومتری با استفاده از سیگنال های صوتی با فرکانس های خالص آستانه شنوایی فرد را بررسی می نماید. آستانه  شنوایی به کم ترین مقدار انرژی صوتی که فرد بشنود می گویند. کارگران کارگاه های پر سرو صدا نیاز دارند حداقل سالییک بار توسط دستگاه ادیومتری یا شنوایی سنجی بررسی شنوایی داشته باشند.
کم شنوایی فقط مختص کهنسالان نیست. متأسفانه کودکان نیز ممکن است کم شنوا به دنیا بیایند و یا بزرگسالان جوانی که در معرض آلودگی یا ضربه صوتی هستند نیز ممکن است به کم شنوایی دچار شوند. آنچه مسلم است اینکه اگر به شنوایی خود یا فرزند دلبندتان مشکوک هستید بایستی همین امروز اقدام کنید. چراکه کم شنوایی می تواند در آینده کودکان(یاد گیری گفتار و زبان، رشد اجتماعی و تحصیلی) تأثیر جدی گذاشته و در بزرگسالان نیز با کاهش کیفیت زندگی و محدود کردن ارتباطات اجتماعی فرد را به انزوا کشاند. برای تشخیص کم شنوایی روش های متعدد و آزمایشات مختلفی وجود دارد که انجام آن ها در حیطه اختیارات کارشناسان شنوایی شناسی است. از جمله رایج ترین این آزمایشات می توان به ادیومتری، تمپانومتری و ABR  اشاره کرد.
 
 
  
 
آزمایش های ادیومتری
آزمایش های ادیومتری یا شنوایی سنجی شامل دو دسته است:
1-  آزمایش انتقال راه هوایی
2-  آزمایش انتقال راه استخوانی

آزمایش انتقال راه هوایی چیست؟

در آزمایش انتقال راه هوایی تن های خالص صدا از طریق هدفون روی گوش قرار خواهدد گرفت و آستانه شنوایی بیمار در هر فرکانس بطور جداگانه به دست می آید. این آستانه ها میزان حساسیت گوش داخلی، عصب شنوایی و کانال و گوش خارجی و میانی را نشان میدهد.
آزمایش انتقال راه استخوانی چیست؟
آزمایش انتقال راه استخوانی تن های خالص از طریق نقش کننده ی استخوانی روی زائدی ماستوئید استخوان گیج گاه توسط یک هدبند قرارداده میشود و در آن فرکانس های 250- 500- 1000- 4000- 2000- هرتز ارزیابی میشود که حساسیت گوش داخلی و عصب شنوایی را به ما نشان خواهد داد.
 
تمپانومتری : 
از تمپانومتری برای مشخص نمودن عملکرد گوش میانی بر اساس اندازه گیری فشارگوش میانی وتحرک پرده تمپان استفاده می شود.

خدمات کلینیک شنوایی سنجی دارالشفاء امام :

• معاینات اتوسکوپی (تعیین وضعیت مجرای گوش وجرم آن)
• ارزیابی شنوایی (تعیین آستانه شنوایی وگفتار)
• ارزیابی تمپانومتری (تعیین وضعیت پرده تمپان ورفلکسهای عصب شنوایی)
• ارزیابی ضرورت استفاده از سمعک
• تجویز وتنظیم انواع سمعک های دیجیتال و هوشمند،انواع سمعک های پشت گوشی و داخل گوشی

• ارزیابی تکمیلی (تعیین نوع کم شنوایی)
• بررسی شنوایی افراد در معرض صدا(غربالگری کارخانجات)
• ارزیابی شنوایی افراد سالمند وضرورت  استفاده ازسمعک در آنها
• تهیه انواع قالبهای سمعک وضد اب وضد صوت و...
• ارزیابی وزوز گوش

امروزه سمعک ها بسیار متنوع هستند و دارای قابلیتهای فراوانی میباشند به گونه ای که برای هر نوع کاهش شنوایی نوعی سمعک طراحی شده است بنابراین قیمت سمعکها بسته به تکنولوژی ، کیفیت صدا و ابعادشان متفاوت میباشد البته سایز سمعک آنچنان در قیمت سمعک ( هزینه خرید سمعک) تاثیر گذار نمیباشد. 
 

اما چه سمعکی مشکل شنوایی شمارو رفع مینماید ؟
قیمت سمعکی که برای شما کاندید میشود تحت شرایط ذیل است:
– میزان و نوع کم شنوایی شما
– محیط های شنیداری که شما از سمعک در آن محیط ها استفاده میکنید
– انتخاب سمعک ( Hearing aid selection )  از لحاظ سایز
– سمعک یک یا دوطرفه

قبل از خرید:
برای تصمیم گیری در مورد انتخاب سمعک مناسب بایستی قبل از خرید مطالبی را بدانید. با مراجعه به شنوایی شناسان و انجام مشاوره ‌انتخاب بهتری خواهید داشت. مواردی که بر انتخاب سمعک موثرند عبارتند از:
میزان و نوع کم شنوایی:
نوع و شدت کم شنوایی شما نقش مهمی در انتخاب نوع سمعک دارد.
چه مسایل دیگری در انتخاب سمعک موثرند:
عوامل فیزیکی و بدنی شما هم در انتخاب سمعک موثرند. شکل و اندازه مجرای گوش ممکن است انتخاب شما را محدود کند. برای مثال‌ اگر مجرای گوش شما خیلی باریک باشد‌ نمی توانید از سمعک های داخل گوشی استفاده کنید.
سمعک یک گوشی یا دو گوشی؟
اگر کم شنوایی شما یک طرفه باشد ‌استفاده از یک سمعک کافی است ‌اما از آنجائیکه پیر گوشی و کم شنوایی ناشی از نویز از مواردی هستند که هر دو گوش را درگیر می کنند ‌بهتر است در هر دو گوش از سمعک استفاده کنید .
استفاده راحت :
اگر چه از لحاظ ظاهری بیشتر بیماران تمایل دارند که سمعک شان حتی الامکان کوچک و غیرقابل دید باشد اما هر چه اندازه سمعک بزرگتر باشد استفاده از آن برای افراد مسن راحت تر است .
شکل ظاهری سمعک :
سمعک ها اندازه و طراحی های مختلفی دارند. برخی از آنها در پشت گوش قرار می گیرند و برخی دیگر بسیار کوچک هستند و داخل مجرا قرار می گیرند و تحت عنوان داخل گوشی ( ITE یا CIC)  نامیده میشوند

کلینیک شنوایی سنجی دارالشفاء امام


تاریخ : 1396/4/24 شنبه
تعداد بازديد: -
 
امتیاز دهی
 
 

تعداد بازديد اين صفحه: 137